شبكه دامپزشكي شهرستان سرايان
 
قالب وبلاگ


سوراخ بینی : پـوسـته مـخاطی سوراخ بینی آن سطح خیلی پهنی دارند که راه نفوذ برای شن و ماسه به داخل بینی باقی نمی گذارند، ولی نم و رطوبت لازمه هـوای تـنـفـس را از هـوا می مکند و جذب می کنند.

پلک چشم: مژه های آن خیلی پرپشت و کیپ همدیگر هستند که باعث می شود شن و ماسه و سـنگـریـزه هـای اطـراف به درون چشم وی نـفـوذ نکنند.

مژه های شتر / Camel

     مژه های خیلی پرپشم دارد

پاهاى شتر: پاهاى شتر طبعیتا دراز بوده و از تناسق خوبى برخوردار مى باشد که باعث بلند نگاه داشتن جسمش مى باشد تا  از غبار وآلودگى زمین در امان بماند .

کف پاى شتر: کف پهن پای آن با یک قشر شاخه ای مجهز شده که باعث می شـود پای آن در شن و مـاسـه فـرو نرود. و پا را در مـقـابل ماسـه هـای تیز و گرم نیز محافـظـت می کند.

معده:روده ی شتر سلولهای جذب آب دارد. این سـلـولـهـا قـسـمـت زیـادی از آب مـصـرف شـده مـوجود در غذای روده را جذب می کنند و برای بدن نگه می دارند. (به این خاطر سرگین آن خیلی خشک است).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/43/07._Camel_Profile%2C_near_Silverton%2C_NSW%2C_07.07.2007.jpg/250px-07._Camel_Profile%2C_near_Silverton%2C_NSW%2C_07.07.2007.jpg

درازى گردن آن :خداوند در قران کریم به شتر اهمیت زیاد داده است بخاطر اینکه در نزد عربها این یک حیوان خیلى محبوب بود . شتر گردن دراز دارد تا بتواند گیاهان دشت وصحرا که خشک و خاردار هستند را بخورد، و نیز از درختهاى بلند استفاده نماید. درازى گردن شتر در وقت بلند شدن از  زمین به او کمک می کند و این خود در حقیقت یک نوع سرى مى باشد که خداوند در آن خلق نموده است .

تکـیه گاهـهای وی در حالت نشستن (یعنی زانوها، آرنجها، وسینه) از قـشـر کلفـتِ پوستِ مرده تشکـیل شده است. این قـشـر گرما را خنثی می کند و باعث می شود بدن آن زخم نشود .

مقاومت آن در مقابل حرارت می تواند خـیـلـی تغـیـیـر کـند ضمن اینکه از پستانداران است.حرارت بدن وی بین 34 تا 41 درجه در تغییر است. وقتی دما بالا برود دمای بدن وی نیز بالا می رود، این امر باعـث می شـود تـا در دمـای مـشـخص نیازی به عرق کردن برای خنک کردن خود نداشته باشد. و در مصرف آب خود صرفه جوئی کند.

داخـل دهـان آن از پوست سفـت و سخـت پـوشـیـده شـده کـه باعـث می شود بتواند گیاهان دشت و صحرا که خشک و خاردار هستند را بخورد و زخمی نشود .

کوهان آن محل ذخیره انرژی است. ضمن اینکه چربی آن قشری برای مقابله با گرما نیز هست.

سطح کمر آن باریک است. که باعث می شود تابش گرم و سوزان نیم روزی خورشید، فقط به قسمت کمی از بدن وی بطور مـؤثر بـتابـد. و در شرایط تابش قبل از نیم روز یا بعد از آن که خورشید مایل می تابد، اگـر مـجـبـور باشد در آفـتـاب باشـد، رو به خـورشید و یا پـشـت به خـورشید زمین گیر می شود. که این نیز بنوبه ی خود باعث می شود تابش مؤثر خـورشید سوزان را خـنـثی کند. به این ترتیب شتر می تواند گرمائی که خیلی از حیوانات دیگر را می کشد تحمل کند.

کلیه های وی قسمت زیادی از آبهای مصرف شده را دوباره پس می گیرند، (به این خاطر ادرار آن غلیظ  ومحکم است).

 پوست پـشـمی آن باریک و نرم است. هم گرما را خنثی می کند و هم بدن را خنک می کند. به این خاطر در بسیارى از کشورها پشم شتر با قیمت عالى به فروش مى رسد، که از آن خیمه و یا فرشهاى مظبوط مى سازند تا درجه حرارت را کم کند .

شتر وقـتی ادرار می کند، دم خود را می جنباند تا ادرار به پـاهـا پاشیده شود. به این شکل با خیس و مرطوب کردن خود به خنک شدن خود کمک میکند.

شکم وی خیلی بزرگ است. می تواند تا 200 لیتر آب بنوشد. علاوه بر آن مجراها و منابع ذخیره آب نیز دارد. که هنگام آب خوردن آنها را نیز پر می کند. مجرای خون وی در اعماق  بدن قـرار نگرفـته بـلکه زیر پوست گردن و در پاها و پهـلـوهـا قرار گرفته است. این باعث می شود که گرمای بدن را بیشتر به سطح بدن منتقل کند. و سـرخ رگـهـا حتی در شـرایـطـی که تقـریـباً بی آب باشند و در وضعیت تقریبی معادل یک دویست هزارم حجم واقعی خود، باز هم می توانند اکسیژن را به نقـاط مختـلف بدن منتقل کنند.

[ ۹۱/۰۵/۱۱ ] [ 9:6 ] [ روابط عمومي شبكه دامپزشكي شهرستان سرايان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

به نام خالق هستي بخش
اين درگاه اينترنتي در جهت پيشرفت سطح آگاهي همشهريان عزيز و اطلاع رساني وظايف و عملكرد دامپزشكي شهرستان و آشنايي با بيماريهاي دامي و همچنين بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و دام و ارائه مطالب علمي در زمينه دامپزشكي راه اندازي گرديده است لذا از كليه بازديدكنندگان و علاقه مندان دعوت مي نمائيم با ارائه نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود ما را در اين امر خطير ياري فرمايند.
آرشيو مطالب
لینک های مفید
امکانات وب


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب